Бързо и евтино, това ли искаме в супермаркетите?
Концепцията “бързо и евтино” се разпространи с бърза скорост из нашите търговски среди. Не мога да дам отговор на въпроса, дали това търсят българите.
Кауфланд, Лидл и безброй други търговци използват в комуникацията си с клиента подобни фрази, което показва, че все пак стратегията (реализирана чрез пазарна среда, ценова политика и т.н.) работи.
Мен обаче не ми дава мира следният цитат от една книга за Customer Relationship Management:
“Управелението на връзката с клиента ще доведе до това, че опростените концепции като “бързо и по-евтино” ще бъдат бързо част от миналото. В бъдеще ще бъдат успешни онези фирми, които градят връзката с клиента на една нова и дългосрочна база. По този път фирмата трябва спечели всички референтни групи като служители и акционери, за да създаде фундамента на подобно развитие”
Имаме ли подобни примери в България или по-скоро тук се касае за наивно и сляпо вярване?!?
Мисля че правилно е усетен повика за установяване на основна ‚базисна платформа, върху която да се изгради по-пълното обединяване дейността на която и да е фирма.Така се чувства онази здрава опора ‚на която се крепят идеите и движещите сили във фирмата.Тази платформа впоследствие обхваща и привързва с по-широки методи на убеждение и пример на действие всеки нов клиент и така печели територия.Предполагам че на база на създаващото се доверие във времето ще се разшири и периметърът на действие и влиянието на пазара
Искам още да отбележа че от съществено значение е и как ще се поддържа качеството на предлагания продукт.То не бива да бъде нестабилно .Установяването на постоянен стандарт в качеството ще поддържа доверието във фирмата
@ Лилия: Благодаря за коментарите. Качественият продукт е един от посредниците на това отношение.
Сега има една мания в Германия, издават се сертификати за качество за какво ли не…ако имаме реално качествен продукт, нужно ли да го изтъкваме и замаскираме с някакви сертификати, които клиентите дори не познават добре.
Напоследък си мисля, че няма да ни се размине да преминем през всички фази, както тези, дето са писали книгата, която цитирате… Customer relationship management в България е все още малко абстрактно понятие, ще мине още време, докато тук всички се научат да ценят именно това и да го търсят. Имам усещането, че българите са все още на фаза — радваме се на новото и западното, а ако е евтино — супер! Дано по-бързо дръпнем напред.
Поздрави!
Благодаря за коментара. Това е, че разполагаемият доход е нисък и хората са готови на всичко за да закупят нещата евтино.
you have brought up a very excellent details , thanks for the post.
I am glad to be one of several visitants on this outstanding site (:, appreciate it for posting .