Да инвестират ли търговците в летищата?
Тази година България очаква по-голям поток от туристи “благодарение” на събитията, които се разиграха в Египет и други държави от региона. Летището е (след самолета) първото място, което ще посрещне наплива. В тази връзка възниква въпроса: Струва ли си за търговците да инвестират в търговски площи на летищата?
Отговорът зависи от вида услуга или продукти, които търговецът ще предлага (но не само!!).
*Закуски и питиета — чакането за полета, гладът след дългото летене, внезапната среща с приятели дават повод за завишена консумация на храни и напитки в рамките на летищата. Инвестицията ( и конкуренцията) в този сегмент е обещаваща, но за жалост, в световен мащаб търговска площ заделена на този вид търговия не е голяма.
*Duty free — козметика, маркова парфюмерия и т.н. Всеки пети квадратен метър на летищата е вдъхновен от търговията с безмитни стоки. Подборът на премиум марки и подходяща ценова политика могат да превърнат в машина за пари.
* Забавления — на големите летища (hub aiports) в Европа, и най-вече в Азия , сред безкрайния поток от хора има и такива, които трябва да прекарат дори и денонощие в чакане на следващия си полет. За тях някои фирми предлагат т.н. киоск с дигитално съдържание за сваляне (филми, музика). В процес от три стъпки клиентът избира заглавието, което иска да слуша или гледа.
*Дрехи и обувки — всеки 10 квадратен метър по летищата е заангажиран с продажбата на дрехи или обувки. Не е изненадващ факта, че клиентите коментират в интернет, кои са най-добрите магазини, какво е работното им време и какви брандове могат да бъдат открити там.
* SPA — влиза в категорията на т.н. лично услуги. Касае за нишов пазар, което е слабо развит към момент. Въпреки това масаж, маникюр, педикюр са сред услугите, които в рамките на бърз пакет, могат да бъдат успешно продадени на пътниците.
За България, поради липсата на натоварени летища, е трудно да си представим сауна, спа и подобен тип услуги. За сметка на това, развитието на rent a car, dute free, тур. услуги и други от изброените категории могат да окажат обещаващи за търговците по българските летища. Те трябва да имат предвид, че оборотите генерирани от летищата като локация не надхвърлят значително сумите, които се въртят по търговските обекти в централни и крайни части на градовете. Като златно правило важи — инвестирайте в летища, които сключват нови (допълнителни) договори с превозвачи и инвестират в своята инфраструктура.