Пазаруването на храни в златните 50+
Обществото промяна структурата си — през годините се в някои западни държави, а в това чило и България, се забеляза промяна на възрастовата пирамида: броят на застаряващото население се увеличава. И в днешния ден ролята на baby boom генерациите е значима по отношение не само на абсолютния си брой, но и на покупките, които захранват търговкия сектор. Близо 50 процента на оборотите в търговията с хранителните продукти се задвижват от 50 + годишни клиенти (Германия, Австрия и др.)
За този сегмент от клиенти се придобиват следните фактори тежест при избора на хранителен магазин. Един от тях е физическата близост на магазина. Времевият интервал за достигане до мястото на продажби не бива да надвишава 10 минути, ако магазинерът желае да жъне успех сред златната генерация. За сметка на това клиентите са готови да приемат по-високо ценово ниво.
На следващо място по важност (наблюдава се и за други сегменти) е прегледността на магазина в смисъла на ясни обозначения и обща подреденост в магазина (стоки, отдели и т.н.).
По отношение на асортимента се очакват свежи, качествени стоки и богат избор презентирани в магазин с приятна атмосфера.
Интересно и е факт, че предлагани услуги като помощ при пакетиране на стоката, съпровождане до автомобил, място за сядане и почивка в рамките на магазина не се толерира от генерацията 50 +. В търсене на втора младост и съзнанието за напредване на годините, услугите типични за по-възрастни хора са категорично отхвърляни.
Ето и малко повече данни за героите на статията, но за тези в Германия: По-големият дял от групата 50 + разпределя покупките си средно между 3–4 магазина, като с нарастването на възрастта броят на магазините спада. По отношение на търговския формат (мини, супер, мега маркет) няма изразени предпочитания.
И една “добра” новина за магазините с карта за лоялни клиенти: с годините вярността към най-посещавания магазин спада.
Тук във Франция, по-големите вериги магазини работят с карти за лоялни клиенти, можеш да видиш хора с по над десет такива, закачени на ключовете им. Но дори с просто око можеш да забележиш, хората, които наистина пълнят количките, тези над 50. Честно казано тук не само за хранителните стоки е така. Рядко виждаш някоя млада дама да излиза от фризьорски салон (тези услуги са доста скъпи) за разлика от възрастните. Интересна статия. 🙂
Аналог на Германия, благодаря за примера ти. Възрастните дами и господа на Франция явно показват вкус:)