Персонализиран маркетинг в магазина: оборотите във възход
От масовостта към задоволяване на индивидуaланите потребности, в тази посока се развиват маркетинговите процеси, тъй като таргетирането на индивидуалните клиентски потребности се превръща в основен генератор на допълните доходи. Именно това ще се случи за бъдеще и в супермаркетите.
А инструментът е клиентският купон. Тук не са засегнати купоните разпространявани от фирмите-производители, каквито са купони публикувани във вестници и списания, отлепящите се стикери от опаковки и други (in-box coupons). Касае се за купони предлагани от търговци към крайния клиент. На база данни събрани от скенер-каси или други точки на продажба, търговците имат шанса да персонализират своите оферти. Ограниченията в досегашните приложения на тази стратегия са, че самите купони се разпределят преди (чрез ймеил) пазаруване или след приключване на процеса на пазаруване. Целевият времеви интервал е периодът на самото пазаруване в магазина, тъй като до 60 процента от внезапния избор на продукти се осъществява в самия магазин.
Как се осъществява реализацията на индивидуалните купони в реално, пазарно време? Чрез новите технологии — сървър в магазина и устройство — мобилен асистент, чрез който клиентът може да организира своето пазаруване (Подобна технология: VIP пазарска количка — металният кош с компютър). Само устройство е заредено с листата от покупки на клиента, сървърът получава тази информация и планира подходящия маршрут визуализирайки го на клиента чрез неговия персоналния асистент. Ключовият елемент е включването на промоционални кътчета в рамките на обиколката. Тези локации са вградени в маршрута благодарение на списъка с покупки или минали сделки осъществени с клиента. Целта на системата е да открие индивидуализиран маршрут предполагащ завишена вероятност от закупуването на стоки на промоция (маршрутът, който максимизира очаквания от магазина оборот).
По този начин магазините могат да “издават” купони с намаления, които са в унисон с потребностите на клиента. Експерименти осъществени с реални, пазарни данни показват, че търговците могат да очакват значително повишение в оборотите си изучавайки тънкостите на една подобна система. Netto Markendiscount в Германия е пример за търговец, който прилага подобен подход — изготвянето на списък с покупки и получаването на актуална информация за текущи оферти. Офертите (купоните с намаление) обаче не са в реално, пазарно време, подобрения в посока на тяхното индивидуализиране също са в процес на предприемане.