Само за мъже: Как пазаруват мъжете? Реалност или фикция
Как пазаруват мъжете? Отговорът е — определено различно от жените. Докато жените се реализират чрез пазаруването, изразяват своите емоции, даряват внимание на себе си и на любимите, мъжете се посвещават на тази дейност с цели различни по своето естество. Обеществото в своето развитие на еманципация, размяна на роли и размиването на границата между “мъжко” и “женско” променя стандартните стереотипи за мъжко пазаруване, дарявайки го с нови цели и нюанси.
Каки са стериотипите за мъжкото пазарувани властващи в потребителските глави?
- Сграбчва и тръгва — “мъжът влиза в магазина с конкретна визия за това, което иска, купува го и бързо напуска магазина”. Това вярване може и да е истина за някои от представителите на мъжкия пол, но съществуват редица факти, които го опровергават. Мъжете търсят добрите оферти и намаления, за да напуснат магазина с чувството, че са спечелили от пазаруването. Това изисква време. Мъжете понякога пазаруват заедно, учат се взаимно, кое е добро и кое не, паралелно с това понякога просто искат да прекарат време в магазина в търсене на различни стоки. С други думи, мъжът сравнява, дискутира, пазари се, разследва, поучава. Тези дейности го възпрепятстват от това да сграбчи стоката и да тръгне.
- Хленчи и чака — мъжете мрънкат, когато се касае за пазаруване и погледнеш ли лицето на чакащ жена си мъж, ще прочетеш тюхкане и изражението на човек “пленник на женските прищявки”. Някои мъже хленчат, но в същото време голяма част от тях искат да помогнат на пазаруващия с тях да избере, оцени дадена стока. Трудно е за вярване, но има и такива, които изпитват удоволствие от това да бъдат въвлечени като съратници в процеса на пазаруване.
- Страх от женствеността — вярването, че мъжете изпитват антипатия към продукти свързани с грижа за женското тяло (парфюми) или живота на една домакиня. Поредната фикция. Някои мъже съвсем съзнателно се интересуват от кулинария, интересуват се от порцелан, кристал. По този начин те вярват, че ще развият експертиза, която ще им помогне в отношението и успеха им към жените. Освен това мъжете преоткриват в порцелана или сребърните, златните сервизи символ на техния статус в обществото.
Явно описаните стереотипи имат от части митичен характер. Истината е обаче, че мъжете обичат да са победители, да контролират и да успяват дори там, където не е тяхна работа. Умните жените се възползват от това, успешните търговци същото. Основното послание на тези търговци — разбирането, че “женските” продукти (кухня, домакинство) трябва да бъдат закупувани само от жени е остаряло. Освен това в общество на образовани и социално развиващи се двойки ролите на двата пола често се разменят — тоест, пазаруването е не само мъжко или само женско, а в комбина. А що се отнасят до желанието на мъжете да са винаги победители? — Търговци, залъгвайте ги с изгодни оферти, с ограничена по наличност стока, с приятни събирания “по мъжки” — това ще залъже сетивата им на ловец търсещ само най-добрата плячка.
Определено съм съгласен. Но според мен мъжът все пак си остава с практично и критично мислене или с други думи търси доверие, надеждност и качество, докато жените си остават емоционално зависими.
🙂 Здравей, Тишо — добре дошъл! Мъжете сме уж рационални, ама пак правим нерационални решения като примерно да търсим най-изгодното, а не най-качественото. Женската емоция е голяма тема, не може да я разгледаме с една статия.
Omni determinatio negatio est, т. е. всяко обобщение е погрешно. Всеки мъж пазарува различно- подходът му зависи от много фактори= манталитет, възпитание, култура, образование, ниво, формат и стил.
Много сте право да мъжа сграпчва и тръгва но в 99% от случайте това е точното нещо докато жените гледат с часове и почти никога не са купили точната стока ‚след 10 мин вече са разколебани дали точно това трябваше да вземат