И чул търговецът за пръстовия отпечатък…
Новите технoлогии променят бизнес процесите, някои от тях успешно и за десетки години, други са като проблясък и биват бързо забравени. В този контекст търговците се сблъскват с въпроса, дали да имплементират тези технологии и дали инвестицията в тях би си струвала от гледна точка на клиента и очaкваните резултати.
Биометричните данни набраха популярност в България в процеса на издаване на новите документи за самоличност. Дали тази популярност би се реализирала и в търговските среди? Очаква ли ни и нас, както американците разплащане чрез пръстови отпечатъци? Въобще има ли полза за клиента и търговеца от подобна технология?
В обратен ред на въпросите: Полза има както за клиента така и за търговеца. Последният съкращава време чрез подобрен информационен мениджмънт . Производствената линия за един търговец завършва със скенер-касата, на която клиентът плаща закупената стока. Плащането в кеш, а дори и чрез дебитна или кредитна карта отнема време чрез изваждането на карта, прекарването и през съответното устройство и разписването на касовия бон. А времето е пари и повече отработени клиенти, което е от значение за ефективността на търговеца.
Американците, и особено младите поколения, които показват афинитет към новите технологии и готовност да се адаптират към тях. Това наблюдение намита още по-голяма валидност и по отношение на младите живеещи в богати квартали. Към момента в САЩ най-разпространени са плащанията с дебитна карта, кеш и кредитна. Образоването на клиента и информацията относно предимствата на разплащане чрез идентифициране на пръстов отпечатък (рискът от злонамерено използване какъвто е при кредитна карта е почти нулев), съкратеното време на транзакция и подходящата схема от бонуси биха променили сегашния облик на разплащания в САЩ. България е на друга фаза в развитието на разплащанията, тук се очаква по-скоро растеж на плащанията чрез дебитни и кредитни карти.
Популярността на система сред търговците зависи от това, дали те ще разпознаят тенденциите в потребителското поведение и възприемат тази технология като успешна. В Америка са вече налице първите търговци-иноватори — през 2005 година Piggy Wiggly (верига за хранителни магазини) въведе система за идентификация и разплащане чрез пръстов отпечатък.