Ще гласувате ли за мен по британски?
Политическият супермаркетинг е едно ново понятие, което вече се превърна в нашенско, родно явление. И колкото да е сляп и глух нашият избирател за политическия вятър на непромяната, то повсеместното присъствие на някои политици, актуално в супермаркетите, ще огрее и най-сломените лица. Политически маркетинг в бакалията (супермаркета)
Мен също ме огря, но не толкова родният опит за манипулация, а интернационалният характер на явлението политически супермаркетинг. Британска журналистка разказва в своя статия за това, как една известна верига супермаркети във Великобритания подпомага своите клиенти да направят правилни избор за Гордън Браун.
Сцената е АСДА, една от големи вериги за продажба на бързооборотни стоки във Великобритания. Позиционирана в сегмента на ниските цени и предлагаща една широка гама (финансови, телекомуникационни) от услугите, веригата е оплела кошницата за своя верен клиент пазаруващ редовно от регалите и. На седмица над 500-те локации на ритейл бранда привличат близо 18 милиона клиенти, като 80 процента от тях са жени. Колко лесен и удобен начин да достигнеш 14 милиона дами, които организират покупките за своето домакинство!
Сюжетът е включвал излъчването на агитационни послания на Гордън Браун и негови съпартиици на страницата на АСДА, тоест в нейния електронен магазин. От време на време други официални представители на партията са посещавали някои от филиалите на веригата. Чрез живи връзки по интернет АСДА е създала дори приятни виртуални гнезденца (форуми), където потребителите са можели да общуват директно със своите представители в парламента.
Не може да бъде оспорено, че британските политици не са били далновидни. Според изследвания сред таргет групата на веригата, дамите или майките имали контакт с политическата кампания на Браун в супермаркетите значимо биха завишили готовността си да гласуват и подкрепят своите представители в парламента. Казано с други думи, Гордън Браун е надскочил недоверието на хора, че някой им обръща внимание, и закрепил връзката със своя електорат.
От тук следва и една дилема, как политиците ще избират своите супермаркети и обратното, на кого супермаркетите ще посветят своите рекламните пространства. Да не би някой да се засегне, ако не бъде избран в политическата игра?!?
Когато родината ми прилага подобни практики (случая с Гер.), не мога да не се чувствам “горд”. Българският политически супермаркетинг изглежда така по двойки и тройки:
- ГЕРБ — булката не е за един мъж, а за много търговци (от малкото магазинче на ъгала, до местни и по-големи ритейл вериги)
- БСП — желаната столетница за желаната и по джоба на български пенсионер верига ЛИДЛ
- АТАКА — за подобен политик трудно се намира булка сред търговците, агресивният тон предвещава бърза раздяла
- ДПС — Кърджали има нов и голям пазар. Явно, битакът като най-познато място на търговия, ще се окаже идеалното кътче за първи срещи с любимите избиратели.